Hľadať

Luxusná spálňa: moderné farby, kľud a krásny nábytok

Niektoré kusy nábytku sú vyslovene praktické, iné zasa vyslovene pekné. Medzi tie, ktoré patria do oboch kategórií, patrí aj komoda. Historická podoba úložnej komody v spálni sa stala obľúbeným predmetom, ktorý ukladá dôležité nevyhnutnosti a dokonale spĺňa požiadavky na vizuálny dojem. Ich príťažlivosť potvrdzuje skutočnosť, že sú spolu s nočnými stolíkmi a konferenčnými stolíkmi najpredávanejším kusom dizajnového nábytku.

Moderná komoda nedopĺňa, ale definuje štýl

INŠPIRÁCIA Č. 1 - VYSOKÁ KOMODA

Kúsky ako Amsterdam, Cosmopolitan a Pica od spoločnosti Bontempi Casa sú moderné kusy nábytku s tou správnou architektonickou hodnotou. Ctia nadčasové hodnoty kvalitných materiálov a hodia sa do minimalistických spální. Každý model sa dá prispôsobiť rôznymi spôsobmi - namiesto klasických modelov venujte pozornosť elegantným líniám trochu iným spôsobom: Originálne užšie vysoké komody v mnohých dekoroch a variantoch poskytujú ultramoderný nádych a dodávajú spálni textúry a farby úplne exkluzívne - keramické povrchy, sklo alebo ušľachtilé drevo vo svojich najkrajších podobách plnia zenový sen o modernej spálni bez rušivých elementov.

drevena komoda
Zdroj obrázku: Katalóg Cattelan Italia, model Tiffany

komoda na nožičkách
Zdroj obrázku: Katalóg Tonin Casa, model Drops

CARELLI TIP: Vyššie komody dôstojne doplnia funkciu príručného stolíka alebo šperkovnice a skvele vyzerajú na kvalitných kusových kobercoch, ktoré sú podporené premysleným osvetlením. Vytvorte si vlastný dekoratívny koncept. Koniec koncov, keď už hovoríme o celkových konceptoch, spoločnosť Bontempi Casa jeden predstavila minulý rok. Umožňuje vytvoriť celé personalizované rady menšieho nábytku, ktoré nesú jeden konkrétny dizajnový prvok. Viac informácií nájdete v článku Nový koncept Bontempi Casa.

INŠPIRÁCIA Č. 2 - PRVÁ TRIEDA, NA PRVÝ POHĽAD

uzke komody
Zdroj obrázku: Katalóg Tonin Casa, model Honey

Existuje niekoľko dôvodov, prečo si obľúbiť skutočne prémiové kúsky so zaujímavou estetikou.  Dnešné návrhy interiérov často demonštrujú práve tie podstatné, výrazné prvky luxusného štýlu, ktoré ustupujú skôr obľúbeným, neutrálnym. Navyše práve komoda je ideálnym prostriedkom pre dekoratívne prvky. Je dostatočne veľká na to, aby jej povrch upútal pozornosť, a modely ako Honey alebo Drops (Tonin Casa) sú priamym vyjadrením dokonalého vkusu. Jedným z prejavov skutočne luxusného nábytku je dizajn, ktorý sa nebojí na seba upozorniť a obstáť pod drobnohľadom.

Luxusné komody okamžite dodajú spálni pocit výnimočného priestoru. Energia vizuálne silného prvku navyše robí dekor tak zásadným, že už nie je potrebné nič riešiť. Modely ako Voyager, Torino alebo Chelsea spája viac než príslušnosť k prémiovej značke Cattelan Italia. Bodujú aj dizajnovou odvážnosťou, ktorá vďaka použitiu kvalitných materiálov neomrzí a poskytne luxus jednej z najdôležitejších miestností vo vašej domácnosti.

Štylisti radia pristupovať k nápadným kompozíciám tak, ako si zaslúžia: umiestnite ich tak, aby boli na očiach (nie niekde v rohu) a tvorili optický základ celej spálne. Ďalej ďalšou dobrou radou je nekonkurovať takýmto komodám množstvom dekorácií a nechať ich zažiariť. Nebojte sa kontrastných farebných kombinácií, ani umiestnenia dvoch rovnakých kúskov v jednej spálni. Poslednou praktickou radou, ktorá platí najmä pre menšie priestory, je výber neutrálnej a nevzorovanej posteľnej bielizne.

INŠPIRÁCIA Č. 3 - ORGANIC

Prírodné materiály vám pomôžu spojiť sa s vnútorným pokojom, čo je málokedy vhodnejšie ako v miestnosti určenej na relaxáciu. Drevené komody dodávajú spálni jedinečnú energiu, ktorú možno využiť prostredníctvom mnohých prístupov. Surový charakter kvalitného dreva alebo jeho elegantnejšie spracovanie? Tmavý pálený dub, orech alebo iné? Autentická a originálna kresba dreva je nadčasovým návratom k prírode, ktorá vie, čo robí. Drevená komoda sa ľahko kombinuje s ostatnými materiálmi vo vašej spálni a nekonkuruje im. V zmysle materiálu je drevo len jedno a nemá rado konkurenciu. Rozumie si s kovom, mramorom, keramickými povrchmi a ani kombinácie rôznych drevín nie sú tabu.

Dokonale útulnú spálňu na luxusnej úrovni možno doplniť ďalšími vizuálne "hrejivými" materiálmi a organickými tvarmi. Záverečnou poznámkou je odporúčanie sprevádzať drevo najmä inými prírodnými materiálmi - prílišná umelosť drevo degraduje, čo je veľká škoda.

Drevený nábytok oslavujúci vlastnosti tohto materiálu nájdete v sortimente Devin Nais. Skvelé remeselné spracovanie a kvalitné techniky opracovania dreva a hra na hranici medzi klasickým nábytkom a inovatívnymi štýlmi. Mohla by sa vám napríklad páčiť dubová komoda Unika.

rustikalna komoda
Zdroj obrázku: Katalóg Devina Nais, model Unika

Štýlový a moderný prístup k drevu ponúka aj Alizeé (Ozzio), založený na kolmo uložených drevených vzoroch a dizajne vytvorenom samotnou prírodou, alebo modely ako Arizona Crossing (Cattelan Italia). Vonkajšia úprava "brushed wood" poskytuje svieži vzhľad pripomínajúci chladnú eleganciu kovu, pričom si zachováva jedinečné vlastnosti dreva.

Na záver možno konštatovať, že hoci sa komoda často prehliada, je to základný kus nábytku, ktorý môže dodať funkčnosť a eleganciu každej spálni a prevziať úlohu základného stavebného prvku dizajnu. Keďže ide o takzvané ťažšie kusy nábytku, odporúčame ich doplniť ľahšími otvorenými úložnými priestormi, ako sú vzdušné regály a knižnice. Viac tipov nájdete v článku Dizajnové knižnice.