Hľadať

Čo je meta luxus?

Čo je meta luxus? 

Nový jazykový termín, ktorý definuje skutočnú prémiovosť a necháva za sebou slovo, ktoré sa stalo módnym slovom... Meta luxus definuje niekoľko aspektov: exkluzivita, skutočná kvalita so zodpovednosťou a dostupnosť na trhu. Tieto vlastnosti sa potom prirodzene odrážajú v cene. 


Čo nie je luxus? 

V segmente prémiového nábytku (ale nielen v ňom) to jednoducho nemôže byť niečo, čo je skôr lacné a často poskytované s dodatočnou zľavou. Netvrdíme, že každá pohovka za 30 000 korún je úplne zbytočná, to ani zďaleka. Ale nazvať ju luxusnou jednoducho nie je možné. Z definície nemôže mať pridanú hodnotu, aj keď sa vzdialene snaží napodobniť jej vzhľad. Hodnota spočíva v stovkách ručných stehov, kvalite a zložitosti kože pohovky, premyslenom čalúnení a komponentoch, ktoré vydržia desiatky rokov. 


Koľko stojí luxus?

Alebo, ak chcete, meta luxus? Na túto otázku by báječný Clever Highlander mohol odpovedať asi takto: "Vždy o niečo viac, ako chcete." Ale čítajte ďalej. Vysvetlíme vám, prečo je to tak z psychologického hľadiska a prečo sa môžete časom radovať, že ste vlastne ušetrili - kvalitný výrobok vám totiž vydrží mnohonásobne dlhšie. 

 

čo znamená
© Gamma. Posteľ New York Night je inšpirovaná svetom módy. Odvážne remeselné spracovanie, hýrivé farby kvalitnej kože a modulárne čelo. Meta luxusu!

Naše myšlienky sa s nami pohrávajú:


Mozog sa podvedome snaží vyhnúť nepríjemným situáciám a každá platba je takouto nepríjemnosťou. Marketéri dokonca tvrdia, že nákupné rozhodnutia bolia. S rastúcou cenou výrobku je bolesť, hádate správne, priamo úmerná. 


Preto fandíme zľavám a všeobecne lacným produktom. Pri niektorých položkách je to úplne v poriadku, ale keď ide o veci, ktoré nám majú preukázať dlhú a oddanú službu, lacné vás nakoniec skôr vyjdú drahšie. 
Skúste to však vziať z druhého konca a zapojte okrem... zdravého rozumu napríklad aj čisto ekonomickú časť mozgu (ktorá vám hovorí, aby ste nakúpili čo najviac za čo najmenej):

Ak mi to má urobiť službu, musí to byť lepšie ako iné výrobky. Ak je to lepšie, niekto tomu dal niečo navyše. Zohľadnite teda skôr hodnotu ako cenu. 

Carelli
© Gamma. Tulip je modulárna sedacia súprava premyslená do najmenších detailov. Patrí medzi najobľúbenejšie produkty a okrem dizajnu každého poteší aj príjemnou hĺbkou sedenia. 

 

Keď meta-luxus premietneme do nábytkárskeho priemyslu a sveta dizajnu, môžeme povedať, že meta-luxus presahuje konvenčné chápanie bežného. Ako sme už načrtli vyššie, meta-luxus nie je primárne o cene. Cena je jeho výsledkom. 


Manifredi Rica a Rebecca Robinsová vo svojej knihe Luxury brands and Culture of Excellence opisujú metaluxus ako "luxus nad rámec luxusu". Táto kniha je mimoriadne zaujímavá, ak sa zaujímate o veľké príbehy a podnikanie vo všeobecnosti. Autori viac-menej zdôrazňujú to, čo uviedli, a tvrdia, že za meta luxusom alebo dokonca prémiovým produktom je jeho jedinečnosť. A tá pramení z toho, že "niekto sa v rámci svojho podnikania pokúsil o niečo pozoruhodné".

 

Ak ste sa niekedy pustili do vlastného projektu (a je úplne jedno, či išlo o technologický start-up alebo o záľahu pivoniek), už ste zistili veľa vecí. Napríklad to, že úspech nikdy nie je zaručený, že vás na ceste nikto nevedie za ruku a že za rozhodnutia musíte prevziať zodpovednosť. Že dva kroky vpred môžu znamenať štyri kroky vzad a že za výsledkom sa skrýva viac, než sa na prvý pohľad zdá. A ak výsledok zodpovedá cieľom, môžete ho pokojne nazvať meta-luxusom. 

meta luxus
© Visionnaire Home Filozofia. Jedálenský stôl Kerwan, luxus nad luxus. Mramorová stolová doska a moderná podnož z leštenej ocele. 

 

V spoločnosti Carelli nám v tomto koncepte záleží na meta-luxuse, a to hneď dvakrát: 

  • Sme rodinná spoločnosť, ktorá sa môže plne podpísať pod predchádzajúci odsek - naša cesta budovania značky meta luxusu, ktorá vytvára výnimočné prostredie, je často plná výziev, brainstormingu, analýz, diskusií a testovania. 
  • V inom zmysle sme spoločnosť, ktorá sa od začiatku zaviazala vyberať len výrobky, s ktorými sa stopercentne stotožňujeme z hľadiska kvality a dizajnovej vízie. To, čo ponúkame prostredníctvom našich služieb a portfólia, považujeme za meta-luxus.

Každý kus nábytku, ktorý nájdete na našej webovej stránke alebo v našom showroome, nie je len obyčajným výrobkom, ale svedectvom umeleckého majstrovstva, dokonalosti a remeselnej zručnosti, ktorá sa často dedí z generácie na generáciu. Pozrite sa do nášho katalógu, napríklad do sekcie Gamma alebo Visionnaire Home Philosophy.

Postel Emotion
© Visionnaire Home Filozofia. Posteľ Emotion skutočne vyčnieva z davu a pôsobí impozantným dojmom. Čalúnenie alebo látka, ručne vyrobené drevené detaily, integrovaný úložný priestor a nočný stolík. 

Tento koncept si v posledných rokoch osvojili popredné svetové dizajnérske značky, aby odlíšili svoje výnimočné výtvory od takzvaných luxusných predmetov, ktoré na nás útočia na každom kroku. Redefinovaný luxus, alebo meta-luxus, je: 

  • Dizajn, na ktorom sa podieľajú odborníci, vizionári, technici a ďalšie talenty.
  • Kvalita, ktorá si nekladie otázku, či by sa to nedalo urobiť lacnejšie.
  • Remeselné spracovanie, ktoré si vyžaduje desiatky alebo stovky hodín a zručnosť, sústredenie a talent.


Materiály, ktoré sú nositeľmi nielen dokonalého vizuálneho efektu, ale aj výnimočných vlastností a často sú výnimočne vzácne.

Zaujíma vás táto úvaha? Potom môžete pokračovať možno v našom článku Luxusné spálne a chápte ho prosím ako tipy na meta luxusné spálne. Prajeme vám meta luxusný týždeň!