Hľadať

Red Dot Design Award - čo priniesol posledný ročník?

V spoločnosti Carelli je dizajn oficiálnym jazykom. Ocenenie Red Dot Design Award, ktoré je stálicou vo svete ocenení za dizajn, preto nemohlo chýbať. 

Dizajn s osobitosťou 

Svet každoročne so zatajeným dychom sleduje vlnu kreativity, inovácií a talentu, ktorú prináša ocenenie Red Dot Award. Aj uplynulý ročník 2023 potešil všetkých technofilov, ale nenechajte sa zmiasť: Zoznam zúčastnených projektov vám nepredstaví len laserové projektory, inteligentné slúchadlá alebo inteligentné protézy rúk vytvorené na 3-D tlačiarni. Je to multižánrová prehliadka vesmíru všetkého, čo vidíme, počujeme, cítime a s čím sa denne stretávame: Tento rok RDDA priniesla napríklad nový návrh vizuálnej identity pre uniformy americkej armády!), architektúru, klimatizáciu, hromadnú dopravu alebo dokonca pomôcky do kuchyne. 

Hlavnými kategóriami tejto esteticko-funkčnej súťaže, ktorá umožňuje nahliadnuť aj do sveta digitálnych prezentácií a marketingu, sú produktový dizajn, dizajnové koncepty a dizajn značiek a komunikácie. Všetko, čo je prezentované, je ohromujúce. Nás v spoločnosti Carelli však prirodzene najviac zaujímajú tieto sekcie: 

  • Architektúra a životné prostredie
  • Dizajn interiéru a architektúra interiéru
  • Prvky interiérového dizajnu
  • Produkty

Tieto štyri okruhy sú fascinujúcou zmesou všetkého, čo by ste mohli vo svojej domácnosti potrebovať. Deliace systémy, podlahové krytiny, zrkadlá, bezpečnostné systémy, domáca akustika, kuchynské ostrovčeky a barové pulty, moderné špajze, dekorácie alebo aj obyčajné kreslo. Viete si predstaviť nábytok, ktorý je zároveň oblečením? S takýmto konceptom prišiel v roku 2023 čínsky dizajnér Zhao Yang:

interiérový dizajn vysoká škola
Zdroj obrázku: Red-dot.org

Ak však dávate prednosť niečomu konvenčnejšiemu, Red Dot Design Award každoročne oceňuje aj klasický nábytok. Porota ocenila napríklad pohovku Area od značky MIDJ, ktorú máme v našom portfóliu, a poznamenávame, že ju ocenia zarytí minimalisti so záľubou v neotrelých nápadoch. Moderný, modulárny a elegantný koncept pohovky s kreslami umožňuje ľahký dizajn v čistom štýle.

grafický dizajn vysoká škola
Zdroj obrázku: Midj.com

Porota zložená zo 49 odborníkov ocenila Area ako "kolekciu nábytku, ktorá vyžaruje pohodlie a umne vnáša nádych luxusu do každého prostredia".

dizajnovy nabytok outlet
Zdroj obrázku: Katalóg MIDJ, model Area

Striedmy a nekovový dizajn MIDJ nie je jediným pretekárskym koňom v portfóliu Carelli. Napríklad jedálenský stôl Still od spoločnosti Bonaldo tiež získal ocenenia za svoj jednoduchý komfort. Nič nechýba, nič neprebýva:

jedalensky stol z masivu dub
Zdroj obrázku: Katalóg Bonaldo, model Still

Je to váš štýl? Potom by sa vám mohol páčiť aj stôl Welded, do ktorého jeho autor Allain Gilles vniesol trochu svojej povestnej farebnej hravosti. Nezabudol však ani na lineárny imperatív luxusného nábytku - kvalitné materiály by mali odrážať jeho estetickú úroveň a trvanlivosť.

dizajnersky nabytok
Zdroj obrázku: Katalóg Bonaldo, model Welded

Záhradný nábytok

Záhradné kreslo Folio získalo v predchádzajúcich rokoch ocenenia ako kus nábytku, ktorý vyniká svojou funkčnosťou a nápaditosťou. Pohodlné sedadlo a operadlo tejto stoličky sú vyrobené z jedného kusu živice zo sklených vlákien, čo prináša nadčasovú eleganciu do vašich vonkajších priestorov.

zahradny stôl
Zdroj obrázku: Katalóg Nardi, model Folio

Značka Nardi vyniká medzi svojimi konkurentmi a jej slogan "Outdoor Living" hovorí sám za seba. Svet už našťastie zabudol na nevkusný a nekvalitný plastový nábytok. Záhrady, ale aj terasy a balkóny sú pýchou vášho domova, tak sa k nim tak aj správajte a ony sa vám za to odmenia. Koniec zimy k tomu predsa prináša príjemný podnet - vôňu jari, spev vtákov a nesmelé slnečné lúče - už čoskoro vo vašich záhradách!


Ocenenie Red Dot Design Award však nie je len prehliadkou alebo dizajnovou súťažou. Je to silný medzinárodný projekt, ktorý vnáša do oblasti dizajnu hlboký kultúrny rozmer, usiluje sa o kultúrne prepojenie a zdieľanie najlepších nápadov. Riaditeľ projektu Dr. Peter Zec sa usiluje o naplnenie tohto prístupu, vrátane kategórie "Best of Japan Design" a zamerania na podporu mladých talentov. Ocenenie v tejto kategórii mimochodom získala v roku 2023 Nemka Marie-Luise Weier so svojím jedinečným konceptom FYRY, ľadovej knihy. Ak by ste ju chceli vidieť, museli by ste sa naozaj dobre obliecť - kniha totiž spája silu fotografie a ľadu. Špeciálne techniky, farby a veľa trpezlivosti dali vzniknúť tomuto umeleckému projektu, ktorý konotuje tému pominuteľnosti. 

Zostaňte naladení na ďalšie novinky zo sféry zlepšovania interiéru!