Hľadať

Najlepšie a najhoršie poťahy na pohovku pre domácnosti s domácimi zvieratami

Srdcom každej obývačky je nepochybne pohovka. Ale každý, kto vlastní niektorého zo svojich štvornohých priateľov, vie, že psy a mačky to cítia úplne rovnako. Na rozdiel od ľudí však nemajú ani tak vyvinutý zmysel pre dizajn, ako skôr pre hru. Špinavá pohovka im neprekáža a vnímajú ju ako skvelý nástroj na brúsenie pazúrov počas voľného času. Ako vybrať pohovku, ktorá zabezpečí rovnováhu oboch svetov? 


VÝBER POHOVKY

kožené sedačky
Zdroj: Pixabay

Myslite dopredu a vyberte si pohovku s povrchom, ktorý túto záťažovú skúšku vydrží. Podrobný prehľad jednotlivých materiálov sme vám už ponúkli tu, ale opakovanie je matka múdrosti. Najmä keď ide o výber relatívne drahého a dôležitého nábytku. 


Prvý rozcestník vás čaká pri výbere materiálu, ktorým je pohovka čalúnená. Chcete látkovú pohovku? Výrobcovia ju označujú ako "látku", čo znamená syntetickú tkaninu, prírodnú tkaninu alebo ich kombináciu.
Ak máte slabosť pre mačky, zvážte kožu ako prvú a najlepšiu voľbu. Ak aj napriek tomu túžite po látke, vyberte si látku tkanú čo najtesnejšími švami. Jednoducho povedané - ak si tkaninu predstavíte ako sieť, musíte si vybrať takú "hustú", aby sa mačací pazúr ťažko zahákol do niektorého zo stehov. 


TKANINOVÉ POTAHY

  • Najmenej vhodné sú poťahové látky na pohovku, ako je manšestr, tvíd a iné, ktoré ako dekoratívnu vlastnosť používajú voľnejšie tkanie. Textilné čalúnenie, ktoré je hustejšie, hrubšie a hrubšie, je na tieto účely prijateľnejšie.
  • Velúr alebo zamat urobia uspokojivú službu, aj keď časom dôjde k ich degradácii. Dovtedy však poskytnú pomerne spoľahlivú službu. Velúr, syntetická imitácia semišu, má dobré vodoodpudivé vlastnosti a je obľúbený pre svoju mäkkosť a elegantný vzhľad.
  • Zamatové čalúnenie môže byť prírodné alebo syntetické a je chválené pre svoju vyššiu odolnosť medzi tkanými látkami, je príjemné na dotyk a ľahko dodá interiéru intenzívnu a hlbokú dávku farieb. Medzi ďalšie možnosti, ktoré treba zvážiť, patrí mikrovlákno, polyester a špeciálne navrhnuté poťahy pre veľmi zaťažované pohovky.

sedačky kožené
Zdroj: Pixabay

CARELLI TIP: Snímateľné, umývateľné poťahy sedadiel sú rozumnou a cenovo dostupnou možnosťou. Nezabudnite, že v tejto hre na mačku a myš nejde len o pazúry a zuby - domácnosť so zvieratami je jednoducho náchylnejšia na všeobecné znečistenie chlpmi a prachom.


KOŽENÉ ČALÚNENIE


Kožené pohovky sú jednoznačne najlepšou voľbou. Uvedené potvrdí každý odborník na nábytok a čalúnnické materiály. Platí to najmä pre sedacie časti, ktoré sú vystavené najväčšiemu namáhaniu. A v domácnosti so zvieratami neplnia len svoju elegantnú a estetickú funkciu, ale skutočne ukazujú, čo dokážu z hľadiska funkčnosti.

Ležérne labky a ňufáky nad kožou nevyhrávajú: pravá koža sa nenechá len tak vyhodiť škrabancom.
A ak sa tak predsa len stane, dôstojne ho zakomponuje do svojho prirodzeného vzoru. Nezabúdajte, že koža ako prírodný materiál má vždy nejakú vrásku alebo šrám - je to súčasť jej čara.

  • Koženú pohovku nie je ľahké pretrhnúť alebo prehrýzť, a ak aj k takémuto útoku dôjde, dá sa celkom efektne opraviť.

kvalitne sedacky na kazdodenne spanie
Zdroj: Katalóg Cierre, model Olli

Ďalším pozitívom je jednoduchá údržba, ako aj skutočnosť, že správne impregnovaná kožená pohovka vydrží aj malú nehodu vášho domáceho maznáčika. Kožený povrch navyše nezachytáva jemné chlpy, takže vám pohovka pomôže ľahšie udržiavať čistotu a poriadok vo vašej domácnosti.

Vďaka tomu je koža praktickou voľbou a napriek vyššej obstarávacej cene je stále dobrou investíciou - vydrží vám desiatky rokov. Sami si teda môžete spočítať, že priemerná výmena pohovky každých päť rokov môže stáť podstatne viac ako kúpa jedného kvalitného kusu.


CARELLI TIP: Ak vám môžeme dať poslednú radu, vyhnite sa syntetickej koži, teda koženke. Spôsob jej výroby sa výrazne podieľa na jej rýchlom znehodnotení. V domácnosti, kde sa vyťahujú pazúry, jednoducho nevydrží.