Hľadať

Pantone farba roka 2024 a ako sa hodí do interiéru

Farby v roku 2023 boli vo všeobecnosti oveľa jasnejšie ako v predchádzajúcich rokoch. A to nielen v prenesenom význame. Výrazné, pastelové, sýte a neónové prevzali štafetu od neutrálnych farieb v celom spektre dizajnu.

farba do obývačky

Farby na stenu. Ale aj kdekoľvek inde!

Magenta Viva, ktorá volala do sveta svojím energickým karmínovým posolstvom a ako protipól pandemickým výzvam, odovzdáva žezlo a nastupuje Peach Fuzz. Odtieň, ktorý v sebe nesie viac zimnej červenej ako oranžovej broskyne. Vzorkovník Pantone ho klasifikuje ako ďalšiu farbu, ktorá má potenciál stať sa nielen komunikačným nástrojom, ale aj symbolickým vyjadrením aktuálneho stavu svetového diania, spoločnosti a jej pocitov, s prihliadnutím na dizajn, architektúru, ale aj kinematografiu a popkultúru. Mala by vyjadrovať pokoj, harmóniu a pocit tepla a bezpečia. Toto je nová, čerstvo vyliahnutá farba Pantone.

farba na nábytok
Zdroj obrázku: Katalóg Calia Italia. Secesná pohovka je sofistikovaná a elegantná, ale môže byť aj opulentná a veľmi expresívna. V odtieni Peach Fuzz je decentná, ale neprehliadnuteľná.

Samotná spoločnosť Pantone, ktorá sa za niekoľko desaťročí vypracovala z obchodu s farbami na významného tvorcu trendov, vsadila na šikovnú marketingovú komunikáciu. Ako ste sa mohli dočítať v našom minuloročnom článku Viva Magenta farba roka, spoločnosť sídli v New Jersey v USA a stála pri zrode prvého nezávislého vzorkovníka farieb. Nie je to prelomové? Je. Spoločnosť Pantone pomenovala a očíslovala všetky svoje farby a zabezpečila, že úplne každá žena na svete presne vie, aká farba je Tiffany Blue. Mimochodom, aj to má niečo spoločné so spoločnosťou Pantone.Interiérový dizajn a Pantonefarba na drevo interier
Zdroj obrázku: Oficiálny instagramový účet @Leatriceeiseman

Leatrice Eiseman. Žena, ktorá má pravdepodobne najväčší vplyv na oblasť farieb. Už viac ako tri desaťročia predpovedá farby spoločnosti Pantone, je nezávislou konzultantkou a jej farebné tipy sleduje celý digitálny svet. "Rozsiahle vedomosti v kombinácii so štúdiom psychológie umožňujú Leatrice, známej aj ako Lee, čo najlepšie odhadnúť vývoj produktov, imidž a komunikáciu značiek, módu a, samozrejme, interiérový dizajn," píše sa na jej oficiálnej webovej stránke. A práve táto žena stála napríklad za výberom ikonickej farby pre šperkársky dom Tiffany.

Interiérové tipy alebo ako na Peach Fuzz

Vzorníky farieb do ruky a poďme sa porozprávať o tejto jemnej kráske s názvom Peach Fuzz. Ako s ňou pracovať, aby ste vyzdvihli jej najlepšie vlastnosti? Carelli odporúča, aby ste sa nenechali úplne zviesť jej nevinnosťou. Samotný odtieň farby patrí do svetelného spektra, ale teplota farby je zložitejšia. Hoci si ju možno ľahko pomýliť s rôznymi "nude" odtieňmi, podtón tejto farby je teplý, a teda celkom autentický. Skôr než prepadnete mánii Peach Fuzz, dajte na naše rady:

farba do spalne
Zdroj obrázku: Katalóg Alf DaFrè, model Poker / Orizon. Vstavané kusy nábytku tejto značky sú dizajnovým kúzlom. Už dávno neplatí, že skriňa je čierna, biela alebo z prírodného dreva.

TIP 1 ♡ Pri veľkých plochách, ako sú podlahy, koberce, posteľné obliečky, zvážte túto farbu dvakrát. Je nádherná, ale ak to s ňou preženiete, môžete priestoru ľahko dodať dosť nešťastný presladený charakter. Ak vám nedáva pokojný spánok, tu je tip: Vyberte si výrobky, ktoré zachovávajú odtieň, ale sú možno o tón alebo dva svetlejšie. Môžete ich potom kombinovať s inými predmetmi a nábytkom a nemusíte sa obávať ani odvážnych farebných kreácií. Majte na pamäti, že monochromatický vzhľad sa k tejto farbe nehodí, a vždy nechajte Peach Fuzz spriateliť sa s inými farebnými kolegami, alebo vyniknúť pri konfrontácii s neutrálnymi farbami.

farba na stenu do spalne
Zdroj obrázku: Katalóg Himolla, model Signa. Viac ako 800 možností čalúnenia a luxusný dizajn. Nie je náhoda, že táto pohovka získala ocenenie German Design Award.

TIP 2 ♡ Na druhej strane doplnky, ako sú jednofarebné svietniky, vázy, sochy, obrazy, plagáty a iné inštalácie, vyzerajú skvele. Je stelesnením nežnosti, ale ak sa chcete vyhnúť gýčovitému dojmu, odporúčame doplnky v tejto farbe v modernom štýle. Ľahko s ňou vytvoríte zábavné kontrasty a vnesiete do interiéru vtip. Ak s ňou zaobchádzate ako so šafranom, Peach Fuzz vám urobí skvelú službu.

trendy farby do obyvacky
Zdroj obrázku: Katalóg Ditre Italia

TIP 3 ♡ Farba na stene v tomto odtieni je mierne odlišná pri dennom a večernom svetle, ako aj pri zamračenej oblohe, a keď na ňu dopadá slnečné svetlo, získava úplne iný odtieň. Ak chcete na stenu premietnuť jej čaro, vyhnite sa maľovaniu všetkých stien v rovnakom odtieni. Moderný zámer by ľahko získal trpkú príchuť slovenského marhuľového retra z 90. rokov. Pamätajte, že na túto farbu sa treba pozerať inak. Ak chcete vyjadriť sofistikovanosť a eleganciu, skúste steny vymaľovať len v niektorých častiach alebo ju prestriedajte inými farbami, prípadne kráľovnou všetkých farieb, bielou. Pruhy, horizontálne línie, asymetrické rozdelenie jednej steny, moderné tapety alebo možno kombinácia s krémovou farbou na stenu vytvoria lákavú podívanú.

TIP 4 ♡ Peach Fuzz sa výborne hodí k drevu. S načervenalým podtónom, ako je napríklad čerešňa, môže trochu ťahať pozornosť diváka, ale s prírodným bukovým drevom alebo tmavými drevinami vrátane tmavého spáleného duba vytvára fantastickú súhru. S drevom vytvára takú vizuálne jemnú kombináciu, že sa dá výborne doplniť s "chladnejšími" materiálmi, ako je prírodný kameň, sklo a betón. 

TIP 5 ♡ Veľmi pekne vyzerá aj len v náznaku. Poetický odkaz niekedy pôsobí lepšie ako priamočiary dojem. Zamilovali sme si ružovkasté mramorovanie na keramických doskách jedálenských stolov, ako aj stoličky čalúnené kožou v tomto odtieni.

staroruzova obyvacka
Zdroj obrázku: Zdroj: katalóg Bonaldo, model Bonsai Pouf.

Prajeme vám, aby ste mali pred sebou rok Peach Fuzz: pokojný, harmonický a plný pohody. Na rok plný nehy tohto krásneho odtieňa!

Ak znesiete niečo ostrejšie a máte radi výrazné farby, kliknite na náš článok o tom, prečo si zamilujete výraznú červenú!