Hľadať

Vývoj dizajnu v 20. storočí

Prvá časť tohto článku bola venovaná vývoju dizajnu na pozadí historických udalostí. Tie majú s dizajnom veľa spoločného: Každodenný život ľudí a spoločností určuje ich potreby, vkus a konkrétne preferencie. Celý článok si môžete prečítať tu.

V spoločnosti Carelli je pre nás dôležité myslieť aj na širšie súvislosti, aby sme výber nábytku do nášho portfólia prispôsobili súčasnému trendu: Nadčasová krása a funkčnosť. 

ako
© Alberta, pohovka Alfred inšpirovaná ornamentálnym secesným štýlom v modernom poňatí. 

 

Rýchla škola dizajnu 

  • Dvadsiate storočie bolo vo svete dizajnu obdobím mimoriadnych zmien: od secesnej elegancie na prahu 10. - 20. rokov 20. storočia až po návrat k úplnej jednoduchosti v podobe minimalizmu a škandinávskych štýlov na jeho konci.
     
  • Začiatok 20. storočia priniesol do architektúry a dizajnu výrobkov ornamentálnosť, dekoratívnosť a určitú opulentnosť ako reakciu na trochu esteticky strnulé priemyselné 19. storočie. 

talianský
© Aberta, pohovka Alfred

  • V 30. rokoch 20. storočia však dominovali velikáni ako Walter Gropius alebo Ludwig Mies van der Rohe, ktorí s heslom „forma nasleduje funkciu“ presadzovali maximálnu jednoduchosť. Čisté línie a premyslený minimalizmus spopularizoval aj architekt Adolf Loos, ktorý sa vymedzil proti dekoratívnosti vo všeobecnosti a snahu o zdobenie nazval „ornamentom“. Často nepochopený kvôli konzervatívnej dobe, jeho revolučným myšlienkam a spôsobu ich komunikácie, je napriek tomu jedným z najikonickejších estetikov, ktorého dielo je dodnes obdivované. 

 

mies van
© Bonaldo, luster Gocce. Je to jedno z najvyhľadávanejších svietidiel pre jeho nekomplikované prispôsobenie jednoduchým, čistým priestorom.

  • V polovici 20. storočia sa zdalo, že spoločnosť prijala jednoduchosť a takzvaný „dizajn polovice storočia“ odrážal už trochu strávenú estetickú úspornosť spoločnosti, čoho výsledkom boli ikonické kusy nábytku, ktoré dodnes ovplyvňujú dizajn nábytku. Napríklad? Najrôznejšie variácie takzvaného „Lounge Chair“, pohodlných kresiel s oveľa subtílnejšou konštrukciou ako napríklad klasické ušáky. 

mies van rohe

© Calia Italia. Otočné kreslo Jacob vás poteší kvalitou kože a pohodlím, ktoré ponúkajú jeho podrúčky. 

  • V tom istom období sa presadzuje aj škandinávsky dizajn, ktorý k novému minimalizmu pridáva popularitu prírodných povrchov a materiálov. Dizajnéri ako Alvar Aalto a Hans Wegner vytvorili nábytok, ktorý bol nielen krásny, ale aj prístupný masám. Dôraz na remeselné spracovanie a používanie ľahkých, organických foriem odvtedy nevychádza z módy. 

 

scandi
© Alf DaFrè, jedálenský stôl Rigadin. Nadčasovosť, ktorá baví svojím špičkovým dizajnom.

 

  • Koniec 20. storočia opäť trochu posunul metaforické zákutia dizajnu. Čistota štýlu zostala na scéne, ale dizajnérsky postmodernizmus pridal trochu viac doplnkov, hravosti a rozmarnosti. Hranice predstavivosti sa zároveň na chvíľu rozšírili s nástupom inovácií v oblasti špičkových technológií, pocitom, že všetko je možné, a futuristickými víziami inšpirovanými filmom. Pripomeňme si Joea Colomba a jeho predstavy, ktoré už nie sú tak ďaleko od reality. 

 

Vývoj dizajnu 20. storočia zanechal nezmazateľnú stopu na tom, ako dnes vyzerá módny nábytok. Ak pochopíme vývoj dizajnu, oceníme nielen estetické a funkčné aspekty nábytku, ale staneme sa aj súčasťou kultúrneho a historického kontextu, ktorý formoval svet interiérov.

Boli by sme radi, keby ste sa s nami vydali na cestu časom a vybrali si nábytok do svojho domova podľa toho, ktorý štýl chytí za srdce aj vás. Pretože dnes viac ako kedykoľvek predtým neexistujú žiadne pravidlá a váš výber je súčasťou vášho vlastného príbehu štýlu a sofistikovanosti.

Navštívte nás v našom showroome Carelli, tešíme sa na vás!