Hľadať

Masívne drevo alebo dýha?

Drevo verzus dyha 

Stôl, posteľ alebo komoda z prírodného dreva sa nám spájajú s pevnosťou a odolnosťou. Drevo vonia a nesie v sebe niečo z čara dní, ktoré sme strávili na chatách a chalupách. Nábytok z masívneho dreva má však svoje klady aj zápory: 

palivove drevo cena m3
© Cattelan Italia, Komoda Costes. Dodáva obývacím izbám eklektický nádych, ale aj odkaz na koloniálne prvky. Vyberiete si tmavšiu verziu z duba páleného alebo svetlejšiu a nadčasovú verziu z orecha Canaletto? 

  • Najtvrdšie dreviny (okrem exotických druhov) sú agát, jaseň a dub, ale aj tie majú svoje úskalia: sú náchylné nielen na štiepanie, ale aj na deformácie a prehýbanie. Konštrukčné spoje dreva v dyhových doskách túto nevýhodu do určitej miery minimalizujú. Stručne povedané, dyha je odolnejšia, pretože na jej použitie je pripravený tenší list dreva, ktorý je nalepený na plocho na takzvanú podkladovú vrstvu, vnútornú časť dyhy. 

opalovane drevo
© Cattelan Italia, jedálenský stôl Yoda Wood. Kvalita dyhy zaručuje, že drevený prvok si zachová svoj tvar aj po stovkách raňajok, obedov a večerí. 

  • Medzi najkvalitnejšie druhy dreva patria dub, buk, jelša, ale aj čerešňa a orech. Exotické dreviny ako mango, mahagón a teak sú také vzácne, že kusy z nich vyrobené sú zvyčajne veľmi kvalitné a samy o sebe sú výnimočné. Stojí za to mať ich doma už len pre ich šarm a výnimočnosť, pričom starý nábytok sa dá pomerne ľahko zrenovovať. V skutočnosti sa dá takmer vždy zrenovovať prebrúsením. 

 

severske drevo
© Cattelan Italia, model Gordon Deep Wood. Vyjadřuje plnokrevnou krásu 8 cm silného ořechového dřeva, které se neokouká. 

 

  • Ale neodsudzujme dýhu. Spôsob, akým sa dnes vyrába, z nej nerobí márnotratný, ale efektívny a odolný materiál. Napríklad spoločnosť Cattelan Italia sa na ňu spolieha ako na moderný materiál súčasnosti, ktorý obstojí v každej záťažovej skúške. Výroba dyhy je pre túto značku synonymom udržateľnosti a kvality, ktorá sa dodáva vo veľmi širokej škále výsledných možností. 
  • Keďže na výrobu nábytku z dyhy sa používa len tenký list dreva, ide zároveň o udržateľné využitie aj jediného kmeňa stromu. Ekologická efektívnosť v prípade životného prostredia a spotreby dreva nie je módnou záležitosťou, ale dôležitým argumentom pre dyhu.

 

konštrukčné spájanie dreva
 © Bonaldo, Komoda Dune. Je to symetria alebo asymetria? Komody tohto typu sú spôsobom, ako okamžite zmeniť celý vzhľad. A ich trvanlivosť vás príjemne prekvapí

  • V porovnaní s masívnym nábytkom je dýha vhodnejšia do miestností, kde sa mení teplota a vlhkosť. Vďaka tomu je víťazným riešením pre kuchyňu alebo kúpeľňu.

TIP CARELLI: Vrchná vrstva dyhy je menej náchylná na odštiepenie, čo je jednoducho ideálne v rušnej miestnosti, akou je kuchyňa. Drevená dyha je tiež ošetrená ochrannou povrchovou úpravou, ktorá zvyšuje jej odolnosť voči poškriabaniu alebo preliačeniu.

Značka Cattelan Italia uprednostňuje dýhu pri výrobe nábytku z mnohých dôvodov. Kvalitný výber dreva zaručuje prvotriedny estetický zážitok, ktorý dokáže vyzdvihnúť aj tie najjemnejšie nuansy a textúry obľúbených drevín. Chcete si prečítať viac o značke Cattelan Italia? Prečítajte si tu.