Hľadať

Mramorový stôl vs. keramický

kameň mramor
© Cattelan Italia

Imitácia mramoru alebo pravý mramor?

Mramorové konferenčné stolíky sa už dávno dostali ako rafinované ikony do honosných domov, izieb a záhrad. Táto vysoko cenená prírodná surovina sa ťaží od nepamäti a zhotovuje sa z neho staroveký stĺp, sochy a jednoduché, solitérne kusy nábytku. Viktoriánska éra mierne redefinovala jeho poňatie a mramorové dosky menších aj väčších stolov sa stali výrazom určitého postavenia. Zdá sa, že staroveké božstvá poslali mramor ľuďom s hlavným cieľom oslniť. Nie je však len oslňujúci, tento kameň je obdivovaný pre svoju energiu, jedinečnosť každej kresby a príbeh, ktorý sa za ňou skrýva. V skutočnosti ani mramor nebol na začiatku mramorom - tvorí ho minerál kalcit alebo dolomit, ktorý procesom metamorfózy spolu s vápencom vytvoril charakteristickú kryštalickú štruktúru a milióny jedinečných vzorov vykreslených vnútorným žilkovaním. Tie sú rovnako jedinečné ako ľudské odtlačky prstov - na svete neexistujú dva rovnaké.

kupelna imitacia mramoru
© Ditre Italia, stôl s mramorovou deskou Pillar 

Druhy mramoru 

Väčšinou sa tento ušľachtilý kameň nazýva podľa miesta, kde sa ťažil, a verte, že príroda si pre nás pripravila naozaj širokú paletu: existuje ich okolo 200! Medzi najznámejšie druhy patria: 

  • Mramor Makrana (tiež Makrana) je veľmi svetlý a ušľachtilý mramor z Indie. Vedeli ste, že je z neho vyrobený napríklad slávny Tádž Mahal? Má tiež jednu zaujímavú prvú vlastnosť - jeho odolnosť voči presakovaniu vody je najvyššia zo všetkých druhov mramoru. Zároveň si vďaka vysokému podielu uhličitanu vápenatého veľmi dlho zachováva svetlú farbu, vďaka čomu je vhodný na použitie na dosky jedálenských stolov a kuchynské linky.
  • Carrara a Calacatta sú dva druhy pochádzajúce z rôznych častí Talianska. Oba sa vyznačujú svetlou, belavou farbou a jemnejším žilkovaním. Nečakajte dramatickú estetiku, ale skôr jemný nádych luxusu. Biely carrarský mramor je jednoznačne jednou z najdrahších možností.

  • Rosso Alicante (alebo Rojo Alicante) je tehlovo červený mramor so svetlým žilkovaním. Jeho španielsky pôvod dodáva priestorom sebavedomý charakter a často zdobí exteriér - mozaiky, fontány alebo dizajnové bazény. 

  • Krásne farby Verde Mare sa pohybujú od zelenej, cez tmavú olivovú až po svetlú tyrkysovú morskú. Má trochu iné zloženie - jeho základom je serpentinit (tiež serpentín) a pochádza z Talianska. Jeho sekundárna farba, farba žilkovania, je biela až sivá a často si nájde svoje miesto, ak si niekto želá mať mramorovú kúpeľňu.

  • Antigua alebo tiež Green Antigua sa ťaží v Iráne a je ľahšia ako Verde Mare. Môže mať svetlozelené až jemne citrónové odtiene a vyznačuje sa hustým prelínaním svetlejších žiliek.

  • Palissandro je sofistikovaná na taliansky spôsob a jej tóny sú biele, sivé alebo béžové. Často sa z neho vyrábajú mramorové parapety, vonkajšie obklady krbov alebo mramorové schody. Žilkovanie vytvára dlhšie, zdanlivo paralelné pruhy a možno nájsť kusy, kde je takmer nepostrehnuteľné, ako aj také, ktoré šokujú svojou expresívnou abstrakciou.
  • Desert Pink Marble pochádza z Grécka a často sa vyznačuje sieťovaným svetlým žilkovaním v ružových odtieňoch. Je vhodný na použitie v interiéri aj exteriéri a obzvlášť pôsobivý je ako bazénová dlažba. Pripomína červené farby na večernej oblohe  a vyzerá nádherne aj ako interiérová dlažba alebo dekoračný materiál.

Nevýhody mramoru

Cena mramoru je zvyčajne prvá vec, ktorá človeku napadne, keď ho toto prírodné umenie dostatočne zaujme. Vysoká cena nemusí nevyhnutne znamenať nevýhodu, ale prirodzene ide o prémiový výrobok, ktorého cena môže byť odrádzajúca. Samozrejme, je to aj skvelá investícia - v interiéri nie je tak náchylný na poškodenie a jeho použitie je vždy stopercentne veľkolepé. 

Relatívnym mínusom je aj skutočnosť, že ide o mäkší kameň. Nie je krehký, ale je pomerne náchylný na preliačiny a odreniny. Aj keď sa zvyčajne brúsi do vysokého leštenia, čo trochu zmierňuje prirodzenú pórovitosť kameňa, stále je možné ho poškodiť a jeho veľkým nepriateľom je olej a mastnota všeobecne. Už vzniknuté defekty však možno raz za čas ošetriť citlivým brúsením mramoru. Ak uvažujete o mramorovej doske pre svoj jedálenský stôl, kvalitné značky ako Bontempi Casa alebo Cattelan Italia ponúkajú špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá výrazne oddiali poškodenie tohto božského materiálu, preto ju nezavrhujte. Koniec koncov, pokušenie dotknúť sa tejto krásy pri každom pohľade na ňu zostáva veľkým lákadlom. 

mramorovy kamen
© Cattelan Italia

Alternatívy mramoru

Ak ste si zamilovali luxusný pocit, ktorý mramor vyvoláva, existujú aj iné alternatívy. Odporúčame vyhnúť sa akýmkoľvek nekvalitným napodobeninám a pozrieť sa na prémiové keramické a sklokeramické stolové dosky. 

obklad do kupelne imitacia mramoru
© Cattelan Italia, model Scott

Umelý mramor má takmer vždy tú nevýhodu, že vyzerá trochu ako chudobný príbuzný. Na druhej strane keramické a sklokeramické stoly sú obdarené pôvabom celkom porovnateľným s mramorom a poskytujú niečo navyše. Ponúkajú väčšiu odolnosť voči poškriabaniu, poškriabaniu a nárazom, ale bez následkov znesú aj väčšie znečistenie a čistenie bežnými čistiacimi prostriedkami. 

Materiály s mramorovým efektom autenticky napodobňujú vzhľad prírodného kameňa - farbou, žilkovaním a povrchovou úpravou. Tá môže byť lesklá, matná alebo kartáčovaná, aby sa vytvoril dynamickejší a rustikálnejší efekt.
Značka Bontempi Casa najčastejšie používa na vrchné dosky svojich jedálenských stolov SuperCeramic a SuperMarble - inovatívne a jedinečné materiály, ktoré využívajú to najlepšie z estetiky mramoru a vytvárajú jeho funkčnú verziu. 

sivy mramor
© Bontempi Casa, model Bach

V portfóliu Cattelan Italia si môžete vychutnať aj stoly s keramickými doskami, ktoré tiež ponúkajú vysoko odolný a moderný potenciál týchto povrchov. 

mramorovy jedalensky stol
© Katalog Cattelan Italia, model Lancer Keramik 

A ak ste otvorení skutočne inovatívnym riešeniam, ktoré sú inšpirované aj mramorom, dajte šancu sklu. Stolová doska z kvalitného tvrdeného skla je potlačená špeciálnou patentovanou technikou Crystalart. Ide o veľmi príjemný kompromis, ak túžite po sklenenom jedálenskom stole, ale radi by ste svojmu interiéru dodali neotrelý prvok. 

mramorovy stolik
© Cattelan Italia, model Tyron Crystalart

mramorovy konferencny stolik
© Cattelan Italia, model Tyron Crystalart

Viete, čo je travertín? Inšpirujte sa TOP trendmi v článku Luxusné domy dneška