Hľadať

Osvetlenie: Zlatá hodinka, kedykoľvek ju potrebujete

Svietidlá, svetlá, sviečky, lampy. Babie leto nám tento rok dalo zbohom v podobe dlhých slnečných popoludní, a hoci sa stmieva, máme pre vás niekoľko rád, ako sa postaviť náladovému jesennému počasiu.

Bodové svetlá alebo krištáľové lustre? 

Staré príslovie hovorí, že bez tmy by nebolo svetla. V oblasti interiérového dizajnu to platí automaticky, pretože jeho úloha je kľúčová. Pri zariaďovaní priestorov sa často podceňuje, hoci má doslova magickú moc. Nejde len o funkčnosť, ale aj o navodenie správnej nálady a vytvorenie príjemnej atmosféry.

"Naozaj sa dá povedať, že existuje určitý koncept zariaďovania svetlom," hovorí na túto tému interiérový dizajnér Ivo Prokel. Svetlo považuje za absolútne zásadný aspekt a dodáva: "Správne osvetlenie interiéru považujem za absolútne zásadnú tému v interiérovom dizajne. Jednoducho povedané, bez svetla nie je dizajn viditeľný." 

Dizajnové osvetlenie je bez preháňania jednou z čarovných paličiek, pomocou ktorých možno zmeniť charakter celého priestoru. Pomáhajú zvýrazniť to, na čo kladiete dôraz, a zároveň sú elegantnými umeleckými dielami. Pozrite si lustre z kolekcie Sofi od spoločnosti Bonaldo: Kvalitné sklo je v móde a obnovuje pokojný odkaz vintage. Výhodou je, že si ho môžete nakonfigurovať podľa vlastných preferencií a nechať ho zažiariť v rôznych prevedeniach.

moderné svietidlá
(Zdroj obrázku: Katalóg Bonaldo, model Sofi)

Ivo Prokel tiež uvádza, že správne osvetlenie interiéru je ideálne vytvoriť pri navrhovaní dispozície domov alebo bytov. Na pomyselné stupnice sa kladie počet a umiestnenie svietidiel, rozsah a vzájomná prepojenosť jednotlivých svetelných polí, ale aj intenzita a farba svetla. Všetko uvedené potom musí ladiť s proporciami interiéru, povrchmi použitých materiálov a farbami stien a nábytku. 

Niekedy si všimnete, ako sú osvetlené miestnosti, v ktorých sa cítite prirodzene príjemne - zvyčajne ide o jemnú súhru niekoľkých rôznych zdrojov svetla, ale aj niekoľkých farieb svetla.

Teplota farieb svetla a čo je dobré vedieť

Je to veľmi dôležitý faktor po umiestnení lustrov a svetelných bodov v interiéri. Viete však, ako je to vlastne s farebnou teplotou svetla?

Ak si predstavíme farebné spektrum, máme k dispozícii tisíce farebných odtieňov. V skratke sa však len niektoré z nich týkajú tých, ktorými môžeme charakterizovať svetlo. Sú to červenkasté, zlatisté a žlté odtiene, ale aj biele až modré tóny. Merajú sa vo fyzikálnej jednotke Kelvin (K) a faktom je, že rôzne teploty na nás pôsobia aj fyziologicky a psychologicky.

Každá žiarovka je označená svojím kelvinovým číslom. Čím je číslo vyššie, tým je svetlo chladnejšie a naopak. Biele denné svetlo sa považuje za neutrálne a môžete si ho predstaviť ako svetlo uprostred dňa v miestnosti vymaľovanej na bielo. Nie je ani príliš intenzívne, ani príliš tlmené. Nedráždi oči, ale umožňuje čítať noviny bez žmurkania.

Všetko, čo v jednotkách Kelvina spadá nižšie ako neutrálne biele svetlo, sa považuje za žlté (alebo bielo-žlté) svetlo. Zvyčajne si ho spájame s atmosférou - je lichotivé pre pokožku, oči a všetko ostatné a jedným z jeho veľkých plusov je, že dokáže zakryť drobné nedokonalosti. Spomeňte si, aké príjemné je osvetlenie z plameňov ohňa. Ale pozor, ak by ste všade nainštalovali žlté svetlo, vaše oči by sa vám veľmi nepoďakovali.

Na druhej strane hodnoty nad neutrálnou úrovňou denného svetla sa najčastejšie vyskytujú na miestach, ktoré súvisia s úradnou atmosférou a kde musí byť všetko viditeľné - ako pod mikroskopom. Príkladom sú žiarovky u lekára, na úrade, ale aj v školách a podobných zariadeniach. Toto základné pravidlo vám môže pomôcť, keď budete premýšľať, ako vybrať LED žiarovky.

Nad pracovným stolom v domácej kancelárii sa nebojte svetlejších tónov svetla, pri ktorých vám nebude nič chýbať. Naopak, do podkrovia s krbom, ktoré je určené na relaxáciu, sú ideálne žlté tóny.

CARELLI TIP: A viete, čo je najlepšie na líčenie pri toaletnom stolíku alebo ako vybrať svetlo do kúpeľne? Zrkadlo s osvetlením je optimálne v kombinácii žltého a bieleho svetla zároveň, alebo nájdite žiarovky s teplotou okolo 5000 K. Tie sú najbližšie k normálnemu dennému svetlu.

Stropné svietidlá a ďalšie nápady pre dokonalé svetlo

Tak ako móda a interiérový dizajn, aj interiérové osvetlenie má svoje trendy. Medzi tie, po ktorých najčastejšie túžite, patria: 

Sklenené lampy v organických alebo hubovitých tvaroch, ktoré dobre zapadajú do modernej estetiky polovice storočia, ktorá sa snažila spojiť vzory inšpirované prírodou s modernými materiálmi. Minimalizmus stále zažíva svoju renesanciu a dobre sa hodí do mestskej zástavby.


Stropné svetlá
(Zdroj obrázku: Katalóg Bonaldo, model Acquerelli)

Elegancia v štýle Art deco si nachádza cestu aj do vášho domova. Často nie v opulentnom štýle 20. rokov, ale skôr ako hravý extravagantný nádych a eklektický prvok, ktorý vzbudzuje pozornosť. Geometrické prvky, kovové povrchy a náznaky zlatej éry.

Luxusné svietidlá
(Zdroj obrázku: Katalóg Bontempi Casa, model Pandora)

Stojacie lampy pre vás stále vedú. Experimentuje sa s nimi viac ako v minulých rokoch - ich miesto už nie je len vedľa pohovky. Skúste jednoduchosť, čisté línie a nádych útulnosti inšpirovaný severským dizajnom. A ďalšia výhoda? Ľahko a radi sa presúvajú, takže ich môžete napríklad každú sezónu umiestniť na trochu iné miesto.

Luxusné lampy
(Zdroj obrázku: Katalóg MIDJ, model Charlotte)

Keď sa ponoríte do tmavej a tajomnej krásy jesene, nezabudnite, že osvetlenie nie je len o videní, ale aj o cítení. Svieti na chvíle, ktoré zdieľame s blízkymi, na príbehy, ktoré čítame, a na spomienky, ktoré si vytvárame. Rozsvieťte si jeseň, nech to stojí za to!