Hľadať

Drevo v nábytkárskom odvetví

Na výrobu nábytku sa dnes používa mnoho druhov dreva. Ak hľadáte drevený nábytok, môžete si vybrať zo širokej škály tradičných a exotických drevín a každý druh má svoje špecifické vlastnosti - niektoré dreviny sú vhodné na výrobu drevených stolov a iné ako základ drevených podláh.
V základe sa drevo delí na mäkké a tvrdé. Mäkké drevo je vo všeobecnosti lacnejšie, pretože nepotrebuje toľko času na rast. Tvrdé drevo sa skôr používa na výrobu naozaj kvalitného nábytku z masívneho dreva.

dreveny nabytok

Tvrdosť je jednou z hlavných vlastností dreva a je základom vlastností, ktoré má drevený nábytok z neho vyrobený. Hodnotí sa Brinellovou metódou, ktorá spočíva v zatlačení kovovej guľôčky určitej veľkosti do dreva a výpočte tvrdosti dreva podľa vzniknutého otvoru. V našej oblasti je najtvrdším drevom hrab a na opačnom konci stupnice je topoľ. Kvalita však závisí aj od ďalších vlastností. Rozhoduje aj pevnosť, húževnatosť alebo pružnosť. Z hľadiska pevnosti je najlepšie dubové drevo, ale napríklad jelšové drevo je aj inak mäkké, ak zostane pod vodou. Dubové drevo je zároveň najtvrdšie z našich drevín, takže pri testovaní vydrží najsilnejší náraz. Pri výrobe niektorých druhov nábytku, najmä ohýbaného dreva, je pružnosť dôležitejšia ako tvrdosť. Touto vlastnosťou sa vyznačuje napríklad jaseň. Za zmienku stojí aj nemerateľná, ale esteticky dôležitá vlastnosť dreva, a to štruktúra. Tvoria ju letokruhy a lúče dreva. Tie sa od stromu k stromu minimálne mierne líšia. Orechové drevo je vysoko cenené pre svoju nezvyčajnú a zvláštnu štruktúru, a preto je jedným z najatraktívnejších materiálov na výrobu moderného nábytku (aj vďaka svojmu prirodzene krásnemu odtieňu).

Po rozvoji drevotrieskových dosiek sa mnoho ľudí odvrátilo od klasického masívneho dreva - kvôli nižšej cene. V spoločnosti Carelli sme rozhodne zástancami úsporných riešení, avšak výber drevotrieskovej dosky namiesto masívneho dreva je jedným z najnešťastnejších riešení vôbec. Nižšia cena v tomto prípade znamená zodpovedajúcu nižšiu kvalitu a niektoré kusy nábytku z drevotriesky predstavujú aj určité zdravotné riziká kvôli lepidlu, ktoré obsahujú. V prospech drevotrieskového nábytku nehovorí ani trvanlivosť: na svete neexistuje spôsob údržby, ktorý by tomuto nábytku zabezpečil viac ako niekoľko sezón života. Tento typ nábytku sa jednoducho nehodí na používanie a je nanajvýš hlúpe predpokladať, že vydrží stoly a podobne namáhané kusy nábytku. Dá sa povedať, že sa znehodnotí, aj keď sa ho takmer nedotknete. Drevotriesková doska a podobné materiály nasávajú vlhkosť z prostredia a sú mimoriadne náchylné na odieranie a opotrebovanie, preto ju neodporúčame používať na kusy, ktoré chcete mať dlhú životnosť.

V súčasnosti môžeme s istotou povedať, že trend nábytku z masívneho dreva sa vrátil a je doslova v plnej sile. Povedzme, že sa tým svet vrátil do rovnováhy; v dávnejšej minulosti sa napríklad drevený jedálenský stôl ani nevyrábal z ničoho iného ako z masívneho dreva. A mimochodom, skutočne moderné skvosty sú dnes - opäť - nadčasové stoly z masívneho dreva, ideálne hrubého a robustného kusu. Zaobstarať si nábytok z kvalitného masívneho dreva znamená nielen dlhodobú investíciu, ale aj originálny a jedinečný dizajn jedného konkrétneho kusu dreva.

Ďalším trendom, ktorý sa presadzuje v nábytkárskom priemysle, je miestne povedomie a získavanie dreveného nábytku, čo je typické pre našu zemepisnú polohu. V strednej Európe je najrozšírenejšou drevinou smrek, ktorý sa používa aj na výrobu nábytku. Majte však na pamäti, že smrek, borovica a ďalšie ihličnany sa vyznačujú pomerne mäkkým drevom, ktoré je náchylné na poškodenie. Nezabudnite ho preto dôkladne ošetriť. Výnimkou medzi ihličnanmi je tis červený. Je odolný, ale jeho kmeň býva pokrútený. V dôsledku toho sa používa skôr na menšie projekty ako na nábytok. Listnaté dreviny sú zvyčajne kvalitnejšie, ale menej dostupné. Na výrobu kvalitného nábytku sú však vhodné len niektoré listnaté dreviny. Napríklad hrab je veľmi tvrdé drevo, ale zle znáša vlhkosť. Namiesto nábytku sa používa na výrobu hudobných nástrojov. Na výrobu nástrojov a tiež na dekoráciu sa používa aj množstvo ovocných drevín.

konferenčný stolík drevo

Aký je záver? Buk a dub sa zdajú byť najvhodnejšími drevinami na výrobu masívneho nábytku. Obe sú pomerne tvrdé a ich estetické vlastnosti sú príjemné. Existujú však medzi nimi aj významné rozdiely. Bukové drevo je napriek svojej tvrdosti pomerne pružné. Preto sa často používa na výrobu ohýbaného nábytku, napríklad slávnych "thonetiek". Po nalakovaní získava svetlohnedú až červenkastú farbu. Dub je v našich zemepisných šírkach historicky najvyhľadávanejším materiálom v nábytkárskom priemysle, a to nie bezdôvodne. Dubové drevo vyniká tvrdosťou a pevnosťou, dlho odoláva vlhkosti a napríklad dubový jedálenský stôl vydrží dlhé roky. Zároveň sa však pomerne ľahko opracováva, preto ho rezbári milujú. O jeho obľúbenosti v histórii svedčí aj to, že Briti dokonca pomenovali celé obdobie podľa dubového nábytku. Celé 16. storočie v Británii je známe ako "vek duba".

Ako vidieť, rôzne druhy dreva majú veľmi široké využitie. V nábytkárskom priemysle popularita dreva nikdy neklesla, a to aj napriek možnému používaniu iných moderných materiálov, ako sú kov, sklo a plast. Hoci je tradičnou surovinou už stovky rokov, býva obľúbeným materiálom aj pre moderný dizajnový nábytok. Kombinácia tradície a modernizmu býva veľmi príťažlivá. Nechali by ste sa zlákať?